Kurzy spevu flamenco

Renata Gitana dáva individuálne hodiny spevu flamenco, dá sa vyučovať aj cez Skype. Prihláste sa na frygia.zdruzenie@gmail.com

Kurzy rytmiky

Väčšina flamencových rytmov je dvanásťdobá a človek má spočiatku čo robiť aby sa v nich nestratil. Na hodinách sa naučíme rozoznávať jednotlivé "palos" flamenca, orientovať sa v speve, ktorý je pre tanečníkov absolútne nevyhnutný, pritom ťažký na pochopenie vďaka jeho arabskému "opačnému" frázovaniu.

Sprevádzanie tanečníkov

Pre južné rytmy je typický živý hudobný sprievod, preto ponúkame tanečníkom, najmä flamencovým, pre ktorých je to úplne nevyhnutné, sprievod k ich tancu gitarou a spevom. Všetky bežné flamencové palos, ale aj iné žánre.

 

Lektorka Renata Gitana

Absolvovala kurzy tanca flamenco u Lidie Valle, Felipa Mata, Carmen Cortés, Angelity Gómez, Manuely Ríos, ďalej s uznaním absolvovala kurzy spevu flamenco u El Londra (Sanlúcar) a  Gambu de Jerez (Davida Morána)  a flamencovej gitary u Michele Iaccarina (Sevilla). Spieva aj najpôvodnejšie flamenco, tzv. cante jondo.

Tanečne spolupracovala so sólistkou Opery SND Jitkou Sapara-Fischerovou (opera Carmen, 2002), ako aj s inými umelcami,  vedie vlastné kurzy a workshopy. Pedagogicky pôsobila na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

V choreografii  má svoj vlastný rukopis, ktorý nie je derivátom štýlu jej pedagógov, vychádza v ňom z andalúzskej tradície  obohatenej o moderné - fúzované prvky.
Spevácky sprevádzala flamenco tanečnice Libušu Bachratú a Mirku Hardošovú. Speiva flamenco, španielsku nefalemncovú hudbu, latin jazz, tradičnú hudbu západného Balkánu a arabské témy.

V r.2010 spolupracovala na televíznej  komédii Olé zápražka rómskeho režiséra Doda Banyáka: bola autorkou choreografie, koučovala protagonistov hlavných postáv (Juraj Mokrý a Michaela Majerníková), tancovala vedľajšiu postavu v jednej zo scén a robila hlavnej hrdinke dablérku. Má za sebou aj ďalšie prezentácie v Slovenskej televízii a súkromných kanáloch.