Kurzy tanca flamenco

Tanec flamenco je výnimočným spojením rytmu, pohybu, emócií, telesných a duchovných schopností a intuície. Tanec flamenco možno rozvíjať v akomkoľvek veku, pričom pozitívne vplýva nielen na koordináciu a motoriku, ale aj na udržiavanie mentálnej sviežosti vo vyššom veku. Flamenco posilňuje schopnosť koncentrácie a  nepravidelné (bodkované) rytmy  pôsobia liečivo na stresom ovplyvnenú psychiku, ako to už  dávno vedia staré národy.  Na kurzoch tanca flamenco sa naučíte okrem tanca aj rytmus minimálne do takej miery, akou ho používajú džezmeni.

Flamenco stredne pokročilí

V utorky od 20 00 do 21 30  hod. v sále č. 2 na 2.poschodí v Apolloklube , kurz potrvá od 18. septembra do 11.decembra 2018, je to spolu 12 lekcií. 
Témy: escobilla do Soleá por bulería, remates, letra do Soleá por bulería, tradičné techniky zapateado, rytmická príprava - compás 12-dobých taktov so spevom a gitarou, protirytmy, vzájomné sprevádzanie.Na tomto kurze máte možnosť si zatancovať s hudobným sprievodom aj choreografie, ktoréuž viete, bude na to vždy vyhradených posledných 15 minút.

Prihlasujte sa na  frygia.zdruzenie@gmail.com, prípadne na 0948 962 963.

Flamenco mierne pokročilí A

V  stredy od 18 00 do 19 30  hod. v sále č. 2 na 2.poschodí v Apolloklube , kurz potrvá od 19. septembra do 12.decembra 2018., je to spolu 12 lekcií. 
Témy: základné techniky - točky (vuelta quebrada), zapateado (techniky golpe, punta, planta, tacón v typických kombináciách na 3-dobý, 4-dobý, 6-dobý a 12-dobý takt, braceo, remates do tanca.
Choreografia:  Alegrías: dokončenie escobille, contratiempi a  napojenie na bulerías de Cádiz
- opakovanie fiestový bulerías
Palmas - tlieskanie, rozvoj rytmiky v typických 12-dobých taktoch, tempo, protirytmy, vzájomné sprevádzanie.
Prihlasujte sa na  frygia.zdruzenie@gmail.com, prípadne na 0948 962 963.

Flamenco mierne pokročilí B

Vo štvrtky  od 18 00 do 19 15  hod. v sále č. 2 na 2.poschodí v Apolloklube , kurz potrvá od 18.októbra  do 13.decembra 2018 a v januári zas pokračujeme.
Témy: základné techniky -  zapateado (techniky golpe, punta, planta, tacón v typických kombináciách na 3-dobý, 4-dobý, 6-dobý a 12-dobý takt, braceo (práca rúk a vršku tela), remates do tanca.
Choreografia:  Bulerías por fiesta, contratiempi, Tangos
Palmas - tlieskanie, rozvoj rytmiky v typických 12-dobých taktoch, tempo, protirytmy, vzájomné sprevádzanie.
Prihlasujte sa na  frygia.zdruzenie@gmail.com, prípadne na 0948 962 963.

Flamenco začiatočníci

V  pondelky od 20 00 do 21 00 hod. v tanečnom klube City Dance   na M.Schneidera - Trnavského 4 v Dúbravke. Kurz otvoríme v januári 2019. Kurz je určený  pre všetkých, ktorých flamenco baví, majú radi rytmus a zábavu. na flamenco neexistujú žiadne vekové, telesné ani mentálne obmedzenia.
Čo si obliecť:  najvhodnejšia je širšia sukňa ale ak takú nemáte, nezúfajte, pokojne príďte aj v pohodlnejších nohaviciach.  Úvodný kurz do flamenca je najmä o rytme.
Čo si obuť: topánky s oddeleným podpätkom (nie tenisky), na výške nezáleží, ale nie ihličky. Môžu byť aj normálne pohodlnejšie lodičky alebo mokasíny.
Kurz pre začiatočníkov je úvodom do tanca flamenco. venuje sa najmä jeho osobitostiam oproti iným tancom – nepravidelným rytmom (12/4, 12/8, 6/8) a tlieskaním v týchto groovoch , rytmickým podupom (zapateado) v základných kombináciách,koordinácii pohybu rúk a nôh v tradičnom flamencu a základnej točke, Naučíme sa krátku choreografiu v 4/4 rytme, v ktorej sa budú striedať tanečné kroky (marcajes),s polyrytmickými predelmi  (remates) a  dupovou časťou  (zapateado).
Prihlasujte sa na frygia.zdruzenie@gmail.com, prípadne na 0948 962 963.

FLAMENCOUCHING

Flamenco je rytmicky ťažký štýl, preto sme pripravili tento kurz, kde sa naučíte KNOW-HOW , t.j. ako trénovať choreografiu do podoby, že ju môžete predviesť aj so živým sprievodom - tleskami, spevom, gitarou. Naučíme sa navzájom počúvať, sprevádzať, analyzovať rytmus v zradných remate atď.
V tomto trimestri prebieha flamencouching individuálne.

Cieľom je pripraviť žiakov tanečných akadémií a absolventov rôznych flamencových workshopov na rytmicky dokonalé zvládnutie materiálu, ktorý sa už naučili. Na flamencu je najťažší rytmus, väčšina remát je silne polyrytmická. tanečník musí byť na nácvik s hudbou najskôr dokonale sám pripravený lebo každá súčasť (spev, gitara, tlesky, tanec) má svoju vlastnú, akoby nezávislú linku, ktorá ale s ostatnými veľmi súvisí. Vo flamencouchingu  ide o to naučiť ľudí aby sami zvládli určitú choreografiu (či už majú z iného zdroja alebo mnou postavenú) SAMI A NA ŽIVÚ HUDBU. Hotovú choreografiu môžete mať aj na videu a možno si nie ste úplne istí niektorými rytmickými detailami. Plus budem učiť ľudí v skupine sa navzájom sprevádzať, podporovať, rešpektovať sprievod a sólistu a kopec ďalších vecí, ktoré sa bežne v akadémiách neučia.
My Slováci sme pohybovo aj  hudobne nadaní, ale polyrytmike sa musíme učiť od národov viac na juh od nás. Zladenie viacerých polyrytmických liniek (tanec, spev, gitara, tlesky, cajón) si vyžaduje obykle oveľa viac pozornosti ako naštudovanie jednej z týchto liniek jednotlivcom. Je to tkanie perzského koberca z mnohých farebných nitiek, pri ktorom sa objavujú zaujímavé  vzory.

Prihlasujte sa na: frygia.zdruzenie@gmail.com .

Lektorka Renata Gitana

Absolvovala kurzy tanca flamenco u Lidie Valle, Felipa Mata, Carmen Cortés, Angelity Gómez, Manuely Ríos, ďalej s uznaním absolvovala kurzy spevu flamenco u El Londra, Gambu de Jerez a Adnana Isakua. Spieva aj najpôvodnejšie flamenco, tzv. cante jondo. Balkánsku kultúru nasala v prostredí balkánskych hudobníkov vo Viedni, ale aj počas početných ciest na západný Balkán (Bosna, Macedónsko).
Tanečne spolupracovala so sólistkou Opery SND Jitkou Sapara-Fischerovou (opera Carmen, 2002), ako aj s inými umelcami, externe vyučuje na VŚMU, ako aj vedie vlastné kurzy a workshopy. V tanci má svoj vlastný rukopis, ktorý nie je derivátom štýlu jej pedagógov. Flamenco tancuje aj s vlečkou (bata de cola), čo je považované za technické majstrovstvo.
Spevácky sprevádzala flamenco tanečnice Libušu Bachratú a Mirku Hardošovú.
V r.2010 spolupracovala na televíznej  komédii Olé zápražka rómskeho režiséra Doda Banyáka: bola autorkou choreografie, koučovala protagonistov hlavných postáv (Juraj Mokrý a Michaela Majerníková), tancovala vedľajšiu postavu v jednej zo scén a robila hlavnej hrdinke dablérku.

Externe pedagogicky pôsobila na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Kurzy spevu flamenco

Renata Gitana dáva individuálne hodiny spevu flamenco, dá sa vyučovať aj cez Skype. Prihláste sa na frygia.zdruzenie@gmail.com

Lektorka Renata Gitana

S uznaním absolvovala kurzy spevu flamenco u El LondraGambu de Jerez (Davida Morána). Spieva aj najpôvodnejšie flamenco, tzv. cante jondo. Flamenkový spev je podstatný na pochopenie tanca flamenco, lebo mu dáva základné frázovanie, rytmus. Okrem flamenca spieva aj latinskoamerickú hudbu (valses criollos) a balkánske rytmy (Macedónsko, Bulharsko).

Kurzy rytmiky

Väčšina flamencových rytmov je dvanásťdobá a človek má spočiatku čo robiť aby sa v nich nestratil. Na hodinách sa naučíme rozoznávať jednotlivé "palos" flamenca, orientovať sa v speve, ktoré je pre tanečníkov absolútne nevyhnutný.

Lektorka Renata Gitana, tanečnica choreografka, speváčka flamenca. Absolvovala kurzy tanca flamenco u Lidie Valle, Felipa Mata, Carmen Cortés, Angelity Gómez, Manuely Ríos, ďalej s uznaním absolvovala kurzy spevu flamenco u El Londra Gambu de Jerez (Davida Morána) . Spieva aj najpôvodnejšie flamenco, tzv. cante jondo. Flamenkový spev je podstatný na pochopenie tanca flamenco, lebo mu dáva základné frázovanie, rytmus, ako aj umožňuje dramatickú výstavbu dlhších diel (baile por soleá).